V študijskem letu 2012/2013 poteka že sedmo leto tudi krožek, namenjen spoznavanju in poglabljanju znanja o digitalni fotografiji. Vodi ga Marjan Trobec, ki si je bogato znanje o fotoaparatih, fotografijah in fotografskih tehnikah pridobil z vztrajnim fotografiranjem že vse od mladih let. To pomeni, da obvlada tako klasično, torej preddigitalno fotografijo, pa tudi danes že povsem prevladujočo digitalno fotografijo in vse, kar sodi k njej. In da bi mu bilo življenje še bolj pestro, se je ukvarjal tudi s podvodno fotografijo.
Krožka sta dva, začetni in nadaljevalni, in letos ju obiskuje deset slušateljev.
Začetniki najprej spoznajo razliko med klasično fotografijo, posneto na film, ter digitalno fotografijo, nato pa osnovne fotografske pojme, kot so čas, zaslonka, ISO vrednost, nastavitev beline, kadriranje, makro fotografija in ob sprotnem delu, tudi terenskem, še vrsto drugih pojmov in njihov pomen za kreativno fotografiranje. Prejmejo pa tudi vrsto koristnih napotkov: preštudiraj navodila za svoj fotoaparat in pred odhodom na teren poskrbi, da bo baterija vedno polna, spominska kartica pa prazna. Potem se delo nadaljuje v »temnici«, ki jo pri digitalni fotografiji predstavlja računalnik. V ospredju so trije programi za obdelovanje fotografij – PICASA, ACDSee-6 in COREL-PHOTO PAINT. Vsak od njih ponuja različne zanimive možnosti za urejanje fotografij (obrezovanje, prilagajanje svetlobe, barve, kontrasta, nagiba) pa tudi za različne trike, kot so kloniranje, prekrivanje napak, prenašanje objektov s fotografije na fotografijo in podobno.
Nadaljevalni krožek pa je namenjen utrjevanju in poglabljanju tega znanja.
Delo v obeh krožkih se vsako leto zaključi z razstavo izbranih fotografij v Mestni knjižnici Grosuplje.
In še pobožna želja, da bi, ob vsej hvaležnosti do knjižnice, ki krožku ponuja svoje prostore, tamkajšnjo računalniško sobo prilagodili tudi potrebam fotodelavnice.
Besedilo: Vida Curk
Fotografije: Marjan Trobec in Vida Curk