Barve glasbe in besede – 2. večer
Johannes BrahmsČetrtek, 19. decembra 2013, dvorana Mestne knjižnice Grosuplje
Večeri Barve glasbe in besede so se v Mestni knjižnici Grosuplje lepo udomačili in privabljajo v dvorano vedno več Pesmi stirih1poslušalcev. Drugi letošnji večer je prinesel glasbo Johannesa Brahmsa in poezijo iz zbirke Pesmi štirih.
Grosupeljski godalni kvartet M.ARS, ki so pobudniki teh večerov, so leta 2012 ustanovili violinistki Mojca Menoni Sikur in Vanja Bizjak Podlesek, violistka Mateja Ratajc ter violončelist Martin Sikur.
Pri Brahmsovi glasbi se napetost stopnjuje počasi in še preden izraz njegovih idej doseže vrhunec, je njen prihod vnaprej tako skrbno načrtovan, da v nas izzove pristne občutke in čustva. Žalost ne nastopi z bolečino, ampak se počasi razliva iz občutka neznosne stiske, ki prihaja iz Kvartet M.ARS in Dusan Sodjacelotnega telesa, vse dokler se čustva ne izrabijo in se lahko potopimo v krepčilen sen. Ta čudovita zasnova pripovedi in podajanja najglobljih čustev je prisotna skoraj v vseh Brahmsovih delih, med drugimi tudi v Kvintetu za klarinet in godalni kvartet v h-molu, op. 115, ki smo ga ta večer poslušali v izvedbi M.ARS kvarteta in gosta solista klarinetista Dušana Sodje. Mojstrski glasbeniki so nam z glasbo pričarali Brahmsov miselni in čustveni svet.
K Brahmsovi glasbi pa se poda poezija iz zbirke Pesmi štirih. Prestavili smo se šest desetletij nazaj, ko je bila še vsa umetnost pod vplivom vojne in izgradnje. Posameznik je bil vreden toliko, kolikor je naredil za družbo ob zatajevanju lastnih čustev. Pesništvo naj bi služilo predvsem ideološko političnim in aktivističnim potrebam mlade družbe ter njenim optimističnim perspektivam. Toda pesništvo najbolj neposredno odseva človekovo usodo v dogajanju časa in spremembah prostora. Pojavila se je skupina štirih pesnikov: Janez Menart, Ciril Zlobec, Kajetan Kovič in Tone Pavček, ki so prestopili začrtane meje. V zbirki Pesmi štirih, ki je izšla leta 1953, so objavili pesmi, ki se nagibajo k osebni liriki, intimizmu, melanholiji ali celo satiri.
Marija SamecPesmi štirih, objavljene v času trdega socrealizma leta 1953, so prelomne, ker so v času čaščenja kolektiva odkrile intimnost in dosegle, da se je kolektivni duh umaknil individualizmu, revolucionarni zanos pa intimnosti. Članice Univerze za tretje življenjsko obdobje Katja Bricelj, Rozi Fortuna, Cvetka Gole in Kristina Oblak so izbirale med štirimi pesniki po svoji duši in zato tudi prepričljivo prestavile njihovo poezijo, ki so jo uvrstile med štiri stavke Brahmsove skladbe.
Doživeli smo lep večer ob klasični glasbi in lepi, domiselno izbrani poeziji. Sodelovanje med godalnim kvartetom M.ARS, Mestno knjižnico Grosuplje in Univerzo za tretje življenjsko obdobje Grosuplje se je izkazalo za uspešno. Naslednji večer iz ciklusa Barva glasbe in besede na temo skrivnostnega svetega grala bo 6. januarja 2014, ob. 19. uri, v dvorani Mestne knjižnice Grosuplje.
Besedilo Marija Samec

(Skupno 1 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: , ,