Dvorana Mestne knjižnice Grosuplje, torek, 9. decembra 2014

PC090003»Po celi zemlji vsem ljudem mir bodi!
Tako so peli angelcev glasovi
v višavah pri Mesijasa prihodi;
da smo očeta enega sinovi,
ljudje vsi bratje, bratje vsi narodi,
da ljubit’ mor’mo se, prav’ uk njegovi.«

PC090004Tako je božič začutil France Prešeren. Tone Pavček pa je v tretjem delu knjige Čas duše, čas telesa zapisal: »December, zadnji mesec v letu, pravzaprav ni mesec konca, ampak začetka. V njem se kar po redu vrste velika rojstva, ki zanikujejo konec in poveličujejo začetek – čudež rojstva. Tako je december s svojimi prazniki v znamenju večnega človekovega upanja in pričakovanja rojstva Človekovega (sonca) in novega leta, nam Slovencem pa je usoda poklonila še rojstni dan prvega pevca med našimi poeti, in ne manj prešeren dan rojstva državne samostojnosti.« 

V Mestni knjižnici Grosuplje smo zato z veseljem sprejeli predlog izjemnih grosupeljskih glasbenikov, violinistke Mojce Menoni Sikur in violončelista Martina Sikurja, da IMG 0125v decembru poslušamo glasbo na temo božiča in poiščemo ustrezna besedila v vezani in nevezani besedi. Sodelovanje recitatorjev UTŽO – Katje Bricelj, Rozi Fortuna, Cvetke Gole, Martina Oblaka, Iva Puharja in Marije Samec – ter glasbenikov je rodilo večer, ki smo ga naslovili Božične pastorale.

PC090013Glasbenika Sikur, ki se jima je pridružila še harfistka Sofia Ristic, sta izbrala manj znano glasbo A. Joliveta Božične pastorale – štiri očarljive meditacije, oprte na starodavno božično tradicijo, ki odsevajo skladateljevo zrelo glasbeno govorico in tudi čas, v katerem so nastale, leto 1943. Prvi stavek, Zvezda, se začne tiho, zadržano, skoraj skrivnostno, počasni puščavski koračnici Svetih treh kraljev sledi uspavanka Device Marije in nato še razigrani ples pastirjev. Recitatorji so tej skladbi dodali pesmi manj znanih avtorjev, ki so nam v verzih poskušali pričarati božično zgodbo.

IMG 0135V sodobni glasbi se ideja božiča redko pojavlja, sta v programski list zapisala glasbenika Sikur. Ruski skladatelj A. G. Šnitke je predelal Gruberjevo Sveto noč. Popačil je osnovno melodijo z dodajanjem sodobnih razpoloženjskih elementov, ki so večinoma žalostni, celo grozljivi. Violina in razglašeni, mestoma grozljivi zvok klavirja, na katerega je igrala Jerneja Grebenšek, so pričarali posebno vzdušje, ki je poslušalce šokiralo, a vendarle povzročilo, da so si skladbo zapomnili. Recitatorji so izbrali pesmi o občutenju božiča med drugo svetovno vojno in besedilo Maruše Krese o osamljenosti med prazniki .

Tretja skladba je bila prijetna tristavčna Suita za violino, violončelo in harfo L. M. Tedeschija. Pesmi so sledile glasbenemu sporočilu, odkrivale veličastnost božiča in sporočilo kolednikov za srečo v prihajajočem letu.

PC090027Božični večer ne more mimo himnične pesmi F. K. Gruberja Sveta noč. Zaigrali so jo Mojca Menoni Sikur na violini, Martin Sikur na violončelu in harfistka Sofia Ristic. Člani Mešanega pevskega zbora UTŽO pa so z mrmranjem sodelovali v drugem delu skladbe.

Bili smo priča čarobnemu večeru, ki nam je v okusno okrašeni dvorani Mestne knjižnice Grosuplje pričaral pravo občutenje božiča, poslušalci pa so bili navdušeni. Direktorica knjižnice se je zahvalila glasbenikom in recitatorjem UTŽO za lep večer in napovedala temo naslednjega večera iz cikla Barve glasbe in besede v mesecu februarju, ki bo posvečen ljubezni.

Prispevek pripravila: Marija Samec
Fotografije: Vera Puhar, Vida Curk in arhiv Mestne knjižnice Grosuplje

(Skupno 1 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: ,