P3250003-1V Grosupljem je bila 25. marca 2014 16. razširjena seja sveta mreže slovenskih univerz za tretje življenjsko obdobje in posvetP3250002-1 »znaš nauči drugega«.

Prof. dr. Ana Krajnc, predsednica slovenske UTŽO, je poudarila, da je družina naravna medgeneracijska skupnost. Dolgo časa je imela družina roko nad svojimi člani. Upravljala ja z njihovim življenjem, a bila je tudi njihova opora. Generacije so bile med seboj trdno povezane in odvisne druga od druge. Kadar pa družinske vezi popustijo, jih morajo nadomestiti družbene, organizirane, spodbujene vezi. Te se vzpostavljajo le v stalnem okolju, ob stalni animaciji, stalnih dejavnostih, medgeneracijskih praksah.
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje je razvila izobraževanje starejših v Sloveniji v želji, da vrne kulturo v izobraževanje, da boljša življenje starejših na temelju izobraževanja in kulture. Mlajše generacije so pri starših in starih starših, ki prihajajo na UTŽO, dobile zgled za svojo starost, pa tudi željo po znanju, takšnem, ki razlaga življenje, rešuje probleme. Željo po tistem znanju, ki ga ni moč dobiti v formalnem izobraževanju!

Zaradi medgeneracijskega učenja je svet slovenske UTŽO odločil, DA GIBANJE ZNAŠ, NAUČI DRUGEGA dopolni z nazivom  MEDGENERACIJSKI CENTER PRI POSAMEZNI UTŽO PO SLOVENIJI.
»Znaš, nauči drugega- medgeneracijski center UTŽO”, krepi generacijske vezi in ob starejših sprejme tudi mlajše. Med seboj se bolje spoznajo, povežejo in odpravijo nepotrebne konflikte, povežejo pa se tudi z lokalno skupnostjo.
Prve korake na poti k medgeneracujskemu učenju pa je v obliki delavnice predstavila doc. Dr, Dušana Findeisen in Tamara Jere iz UTŽO Ljubljana.

DOSEDANJE IZKUŠNJE-PRIMERI DOBRE PRAKSE MEDGENERACIJSKEGA SODELOVANJA:

-Slovenska UTŽO je nastala s skupnim delom, medgeneracijskim sodelovanjem študentov andragogike, srednje starih strokovnjakov in najstarejših strokovnjakov in študentov UTŽO
-Vidimo, slišimo, beremo skupaj. Medgeneracijski karaoke branja:Skupni projekt Društva študentov andragogike in Slovenske UTŽO
-Medgeneracijski festival v soorganizaciji z UTŽO Velenje
-Slovenska UTŽO je uvedla medgeneracijsko prostovoljno delo v javnih ustanovah, ko so, denimo prostovoljni kulturni mediatorji v muzejih.
-Slovenska UTŽO je izdala monografijo na področju medgeneracijskega prostovoljskega dela:Findeisen D.: Koraki v prostovoljstvo: Naredimo jih skupaj na univerzi za tretje življenjsko obdobje Ljubljana , Ljubljana 2012.
-UTŽO je ustanovna članica mreže EMIL za medgeneracijsko učenje s sedežem na Portugalskem. V Ljubljani in Ajdovščini je doslej organizirala mednarodno konferenco in pilotni izobraževalni program za vodje medgeneracijskih praks.
-UTŽO v projektu ECIL z najvidnejšimi svetovnimi strokovnjaki na področju medgeneracijskega učenja on-line PROGRAM MEDGENERACIJSKEGA UČENJA IN EVROPSKO SPRIČEVALO MEDGENERACIJSKEGA UČENJA.
POVEZUJEMO GENERACIJE na UTŽO Grosuplje
Poleg izobraževalnih, študijskih krožkov so v društvu tudi tisti, s kulturno vsebino. Oblikujemo jih v dogodke, projekte in z njimi vstopamo v aktivno živo medgeneracijsko mrežo.
Za lokalno kulturno dediščino lahko štejemo med pomembnejše projekte: zasnovo in organizacijo Prešernove poti od Grosupljega do Kopanja, ki je postala že tradicionalna. Raziskovanje in izvedbo projekta NAŠE KAPELICE, ki je izšel v knjigi z istim naslovom. Skrbno pripravljene in vodene literarne ekskurzije po Sloveniji in zamejstvu, ter bralno značko BEREMO OB KMEČKI PEČI, z literarnimi večeri v Koščakovi sobi Mestne knjižnice Grosuplje. Projekt BARVE GLASBE IN BESEDE- medgeneracijsko sodelovanje z glasbeniki Glasbene šole Grosuplje in Mestno knjižnico Grosuplje. Izbrana besedila interpretirajo ćlani literarnega krožka UTŽO (pet glasbeno- literarnih večerov). Prvi večer: POTOVANJE NA LUNO, drugi večer: PESMI ŠTIRIH, tretji večer: ZGODBA O GRALU, četrti večer: POMLAD; peti večer: TO NOČ SEM JO VIDEL ( gost večera Drago Jančar). Opazne so tudi domiselne razstave likovnih skupin in njihove izvirne instalacije, ki popestrijo tako notranje, kot zunanje galerijske kotičke Občine Grosuplje. Fotografska skupina nas s svojimi razstavami opozarja na lepote lokalnega okolja in ohranja snovno kulturno dediščino. Ob zaključku študijskega leta pripravimo vsako leto na drugi lokaciji dogodek, na katerem se predstavijo med letom ustvarjene kulturne vsebine, ki se povežejo s turistično kulturno dediščino kraja, izbranega za ta dogodek(Županova jama, Šmarje-Sap, Škocjan, Turjak, Višnja Gora, Polževo, Muljava, Boštanj……)
MEDGENERACIJSKO USTVARJANJE Z OTROKI IZ VRTCEV
Celoletni projekt PRAVLJICA V DREVESU. Otroci so skupaj s prostovoljko Majdo Senčar ustvarili pravljico. Izdali so knjižico, v kateri so paravljico o drevesu tudi sami ilustrirali,
Medgeneracijsko ustvarjanje s slušatelji likovnega krožka na temo JESEN.
Projekt je trajal šest mesecev in se zaključil z odprtjem razstave, v Avli Kulturnega doma Grosuplje, dne 18. marca 2014, s kulturnim programom (200 obiskovalvev : otrok, staršev in starih staršev).
PUST V MESTNI KNJIŽNICI
Mentor etnološkega krožka dr. Boris Kuhar je predstavil šege in navade v pustnem času na Slovenskem s poudarkom na DOBROPOLJSKE MAČKARE.
Društvo podeželskih žena SONČNICA, je pripravila tradicionalne pustne jedi, Mestna knjižnica pa priložnostno razstavo o pustu, ki je še vedno velik slovenski ljudski praznik.
Kulturno etnološko prireditev je obiskalo v maskah nad 300 malčkov iz grosupeljskih vrtcev.

DAN DRUŽENJA IN GIBANJA TREH GENERACIJ V MAJU
Vsako leto organiziramo skupaj z vrtci športno soboto, ko se udežimo pohoda po Rožletovi poti skupaj s starši in starimi starši. Ob tej priliki vzpodbujamo zdrav način življenja in nordijsko hojo.

Napisala Andreja Smolič
Fotografirala sta Ivo Puhar in Maša Bizovičar

{gallery}/slike_2014/ivo/srečanje_v_Grosupljem-_galerija/{/gallery}

(Skupno 1 obiskov, današnjih obiskov 1)