Pogosto slišimo, da mladi in starejši živimo v različnih svetovih. Takšen občutek daje predvsem dejstvo, da smo starejši bolj nagnjeni k razmišljanju o preteklosti in z njeno projekcijo v prihodnost. Mladi pa živijo zdaj in tukaj in se na preteklost ne ozirajo prav veliko. Ob določenih priložnostih pa se razmišljanja enih in drugih približajo in takrat mladi in starejši z veseljem ugotavljajo, da imamo več skupnih točk.
Ena takšnih je gotovo tudi branje knjig. Zato projekt Medgeneracijsko branje, ki v Grosupljem pod pokroviteljstvom Mestne knjižnice Grosuplje poteka že kar nekaj let in v povezavi z Osnovno šolo Louisa Adamiča s Tovarniške ceste daje idealne možnosti za pristen stik in izmenjavo mnenj o prebranih knjigah.


Za letošnje srečanje smo izbrali knjigo Silvestrski večer avtorice domačinke Olge Pege Kunstelj. Še posebno vrednost tokratnemu srečanju dveh generacij je dala udeležba same avtorice.
Na v krog postavljene stole v dvorani Mestne knjižnice Grosuplje smo tokrat posedli člani bralnega kluba Univerze za tretje življenjsko obdobje Grosuplje, članice novinarskega krožka Osnovne šole Louisa Adamiča s svojo mentorico in knjižničarko ter že prej omenjena avtorica mladinskega romana Silvestrski večer Olga Pega Kunstelj. Srečanje je koordinirala z zelo zanimivimi iztočnicami animatorka Mestne knjižnice Grosuplje Tanja Zavašnik.
Uvodoma so mlade novinarke predstavile nekatere praznike, saj je osnovna tema prebrane knjige prav dogajanje na enem izmed njih. Nato se je razvila zanimiva razprava. Mlade novinarke so s svojimi pronicljivimi vprašanji poizkušale izvedeti od avtorice knjige čim več podrobnosti o nastajanju knjige in predvsem o motivih zanjo. Avtorica jim je z veseljem odgovarjala. Pri tem so mlade radovednice in z njimi mi vsi prisotni zvedeli, da so osnova romana resnični dogodki, ki jim je avtorica s svojo »umetniško svobodo« tudi kaj dodala oziroma jih postavila v drugačen kontekst.

Razpravi o praznikih, ki je sledila, smo se priključili tudi predstavniki starejše generacije. Marija, Rozi, Angelca in Alenka so obudile spomin na praznovanja v njihovi mladosti. Franci pa je kar prebral odlomek iz svoje knjige Življenje je kot cvetoče polje, ki opisuje otrokom enega najljubših praznikov, to je miklavževanje, s poudarkom na Miklavževih spremljevalcih parkljih.
Odmerjeni čas je kar prehitro minil in že se je bilo treba posloviti. Slovo je izzvenelo v prepričanju, da se mladi in malo manj mladi bralci še srečamo. Avtorici romana Silvestrski večer pa smo zaželeli še veliko literarnega ustvarjanja.
Napisal in fotografiral Franci Zorko

(Skupno 26 obiskov, današnjih obiskov 1)