Nordijska hoja je oblika hitre hoje z uporabo palic za nordijsko hojo, ki poleg same hoje odlično vključimo tudi ramenski obroč ter roke ter na ta način aktiviramo kar 90 % vseh mišic v telesu. Je primerna oblika aktivnosti za vse starosti, predvsem pa je priporočljiva za odrasle ter starejše ter osebe s prekomerno telesno težo, zvišanim krvnim tlakom, bolnike s sladkorno boleznijo tipa II, bolnike s pljučno obstruktivno boleznijo, periferno arterijsko boleznijo, rakave bolnike, bolnike s Parkinsonovo boleznijo in drugimi avtoimunskimi boleznimi.

Študije so pokazale bistvene razlike med klasično hojo ter nordijsko hojo, in sicer se je nordijska hoja izkazala kot boljša izbira. Ima pozitivne učinke na dihalni ter srčno-žilni sistem, znižuje nivo slabega holesterola, delež telesne maščobe ter preprečuje oz. zmanjšuje pojav osteoporoze. Pri nordijski hoji v primerjavi s hojo enake intenzivnosti lahko izmerimo višji srčni utrip, porabo kisika in celokupno porabo energije, povečano vzdržljivost mišic ramenskega obroča in rok, boljšo ravnotežje ter koordinacijo telesa. Nordijska hoja dokazano zmanjšuje bolečine v vratu ter nespecifične bolečine v križu, saj zaradi razbremenitve sklepov s palicami protibolečinsko deluje na sklepe, mišice in nezavedno popravlja telesno držo, Vadba nordijske hoje vključuje tudi dinamične krepilne vaje, s katerimi lahko učinkovito okrepimo naše telo. Vadba se izvaja v naravi na svežem zraku, kjer se med hojo lahko tudi pogovarjamo, zato ima nordijska hoja odličen sprostitveni in pomirjevalni učinek.

Pomembno je pojasniti, da nordijska hoja ni hoja s palicami kot npr. pohodništvo, zato se je pomembno naučiti tehnik nordijske hoje, da ima ta kar se da največji možen učinek na zdravje in počutje ter da dolgoročno ne prihaja do preobremenitev v sklepih in mišicah. Za uspešno izvajanje nordijske hoje je udeležba na tečajih in vadbah nordijske hoje izjemno zaželena, saj je proces učenja hitrejši, pod strokovnim nadzorom ter v prijetni družbi.

Na Univerzi za tretje življenjsko obdobje v Grosuplju že več let zapored redno na tedenski ravni izvajamo nordijsko hojo, vodeno s strani kineziologa. Vsaka vadba traja 90 minut, kjer se posvetimo primernemu ogrevanju, glavni del posvetimo tehniki nordijske hoje preko same hoje ter krepilnim vajam s palicami, vadbo pa zaključimo z nežnim ohlajanjem.

Nordijska hoja je koristna in odlična oblika telesne aktivnosti, primerne za številne skupine oseb ter starosti. Upam, da sem v vas vzbudil zanimanje za odlično obliko športne rekreacije, saj njena priljubljenost nenehno raste. Redno obiskovanje vadbe prinaša dolgoročne učinke v smislu izboljšanja zdravstvenih kazalnikov. V kolikor bi se v prihodnjih mesecih radi naučili pravilne tehnike nordijske hoje, preživeli čas v naravi in ob dobri družbi ter naredili nekaj za svoje zdravje, vas čaka odlična možnost. Za več informacij ali vprašanj me lahko kontaktirate na nal.dobnikar@siol.net (041 247 582) ali prek spletne strani www.utzo.si

Mentor nordijske hoje: Nal Dobnikar, mag. kineziologije in učitelj nordijske hoje

(Skupno 106 obiskov, današnjih obiskov 1)