V soboto, 25. maja 2019
Majsko deževje je letos nenavadno trmoglavo, nihče ne more z gotovostjo zagotoviti, kdaj se nam bo vreme zjasnilo. Redni datum za zadnji pohod v okvirju U3 je že minil, vremenarji pa so napovedovali, da zadnjo
soboto v maju vendarle ne bo deževalo. Odločil sem se torej za pohajkovanje po planoti Bloke. Za 25. maj 2019 je Komisija za evropske pešpoti skupaj z občino Bloke organizirala popotovanje evropopotnikov od Nove vasi do Bloškega jezera. Predvideno je bilo tri ure pohoda, kar je bilo za pohodnike U3 Grosuplje zelo vabljivo.
Štirinajst pohodnikov se nas je zjutraj odpravilo v Novo vas na Blokah. V vasi smo zjutraj popili kavico, potem pa nas je organizator povabil v Muzej bloške smučarije. V pristni bloški govorici nam je
domačin orisal zgodovino in začetke bloškega smučanja ter peripetije, ki so spremljale prizadevanja za organiziranje zimskega turizma v Blokah.
Ob deseti uri smo krenili na popotovanje. Iz Nove vasi smo se napotili v Nemško vas in tam zavili desno v hrib Volčje. Šli smo mimo Suhega hriba in po mehki gozdni poti zavili proti Mramorovemu. Uslužbenci z Zavoda za gozdove
so nas v gozdu presenetili s kratkim predavanjem o bloških gozdovih. Naslednji govornik nam je v mehkih besedah spregovoril o Blokah in o Bločanih. Bločani so prepričani, da je Martin Krpan doma z Blok. Še danes obstaja naselje Vrh pa
tudi Sveta Trojica je zraven, zato o tem ni nobenega dvoma. Težava je le, da si Krpana lastijo tudi na Pivškem. Prepir še traja, Slovenci pa še vedno ne vemo natančno, od kod je bil naš junak Krpan.
Pohod smo dokaj lagodno nadaljevali proti Mramorovemu in naprej skozi vas Strmica, ura pa je hitela proti trinajsti, ko nas je organizator pričakoval pri Bloškem jezeru. Vse je bilo namreč pripravljeno za pogostitev in da se golaž ne bi ohladil, nam je poslal naproti avtobus. Ob lepem sončnem dnevu smo ob Bloškem jezeru zaužili zasluženo malico.
Ker letos mineva 50 let od ustanovitve evropskega mednarodnega sistema pešpoti, smo na slovesnosti ob zaključku pohoda izvedeli še nekaj zanimivosti o poteh, ki vodijo čez Slovenijo (to so poti E6, E7 in od leta 2016 tudi E12) in o tem, kdo skrbi zanje.
Na koncu pa so nas obiskali Martin Krpan, cesar Janez in njegov minister Gregor. Vpričo podanikov je cesar Janez Krpanu podelil patent, da sme neovirano od vsake gosposke tovoriti in prodajati angleško sol po cesarstvu.
Dobre volje smo se po bližnjici odpravili nazaj v Novo vas. Skupaj smo ob kavici še malo poklepetali in si obljubili, da v jeseni naše pohode nadaljujemo.
Besedilo: Anton Rajh
Fotografije: Vida Curk, Ivo Puhar in Anton Rajh
PS Nekaj pohodnikov iz naše pohodne skupine se bo pod vodstvom našega mentorja Antona junija podalo po evropski pešpoti E6. Želimo jim srečno pot brez nezgod.
Oznake: Bloke