Društvo za izobraževanje za tretje življenjsko obdobje Grosuplje
Adamičeva cesta 16, 1290 Grosuplje

Na podlagi 7. in 15. člena statuta Društva za izobraževanje za tretje življenjsko obdobje (v nadaljevanju Društvo) je Zbor članov društva, dne 06. maja 2017, na svoji seji sprejel dopolnjen

PRAVILNIK O DELOVANJU UNIVERZE ZA TRETJE ŽIVLJENJSKO OBDOBJE V GROSUPLJEM
1. člen – Univerza za tretje življenjsko obdobje v Grosupljem

Univerza za tretje življenjsko obdobje v Grosupljem (v nadaljevanju: Univerza) združuje izobraževalne skupine, študijske krožke in druge samo-organizirane skupine starejših. Skupine temeljijo na načelih prostovoljstva, proste izbire, vzajemnosti, medsebojne pomoči, izmenjave znanja, izkušenj in kulture med njihovimi člani in pod vodstvom usposobljenega voditelja/mentorja.

Slušatelji, animatorji in prostovoljci Univerze s prostovoljnim delovanjem ter letno članarino prispevajo k uresničevanju programa svoje skupine, Univerze za tretje življenjsko obdobje v Grosupljem in Društva v celoti.

Univerza za tretje življenjsko obdobje v Grosupljem ni komercialna ponudba izobraževalnih storitev za starejše.

Univerza za tretje življenjsko obdobje v Grosupljem razvija izključno izobraževanje, ki ima obeležje študijskih dejavnosti. Temeljne oblike in metode dela so tiste, ki omogočajo dosegati spoznavne, skupnostne in akcijske cilje. Tako dejavnosti univerze ne morejo biti prostočasne dejavnosti, alternativne vede in podobne dejavnosti brez integriranega študijskega programa.

Naloge Univerze za tretje življenjsko obdobje v Grosupljem posegajo na različna področja javnega delovanja in ne morejo biti namenjene zgolj izobraževanju in osebnostnemu razvoju starejših. Naloga Univerze je tudi sistematično delovanje v širši javnosti za dejavno integracijo starejših v družbo.

Univerza za tretje življenjsko obdobje v Grosupljem je ne-politična in ne-verska organizacija, ki omogoča starejšim udejstvovanje v študijskih krožkih in skupinah ne glede na njihovo izobrazbo, politično, narodnostno ali versko pripadnost.

2. člen – Namen Univerze za tretje življenjsko obdobje

Namen Univerze je:

– omogočati samoorganizacijo študijskih krožkov in drugih študijskih skupin starejših odraslih

– boljšati življenje starejših odraslih ob pomoči izobraževanja in kulture

– omogočati participacijo starejših v družbi v obliki izobraževanja za plačano in prostovoljno delo ob pomoči izobraževanja in kulture

– spodbujati osebnostno rast starejših odraslih

– izvajati medgeneracijsko izobraževanje

– organizirati skupne izobraževalne in umetnostne dogodke

– zagotavljati integrirano svetovanje starejšim odraslim: za izobraževanje, življenje, dejavno staranje

– upravljati s specialno knjižnico in dokumentacijskim centrom Društva

– skrbeti za javno kampanjo.

3. člen – Status, pravice in dolžnosti slušateljev

Slušatelji Univerze imajo v obdobju študijskega leta (od oktobra do konca maja naslednjega koledarskega leta) status člana Društva, kar jim omogoča sodelovanje v dejavnostih Društva.

Slušatelji imajo pravico/dolžnost:

• da se vključijo v izobraževalne skupine, študijske krožke in druge samo-organizirane skupine starejših, ki temeljijo na načelih prostovoljstva, proste izbire, vzajemnosti, medsebojne pomoči, izmenjave znanja, izkušenj in kulture med njihovimi člani in pod vodstvom usposobljenega voditelja ali mentorja

• da se vključijo v izobraževanje za organizirano prostovoljno delo in v programe prostovoljnega dela za posameznike in ustanove

• da imajo možnost individualnega/skupinskega svetovanja

• da izražajo pozitiven pogled na starost in staranje ter na sodelovanje med generacijami

• da so spoštljivi in strpni med seboj in do vseh drugih v Društvu

• da sprejemajo Statut, pravilnike in načela Univerze ter sklepe organov Društva, kar izkažejo s podpisom Pristopne izjave ob vključitvi v posamezno skupino

• da poravnajo Društvu letno članarino

• da sprejemajo načela samoorganizacije in prostovoljskega delovanja v skupinah Univerze za tretje življenjsko obdobje v Grosupljem

• da v skupinah ne širijo komercialnih, političnih, verskih in drugih gradiv ali informacij. Izjema so le informacije o delovanju javnih kulturnih, znanstvenih, izobraževalnih in neprofitnih socialno-varstvenih organizacij

• da spoštujejo kodeks prostovoljstva

• da ne povzročajo materialne ali moralne škode svoji skupini ali Društvu

• da varujejo ugled Društva in Univerze za tretje življenjsko obdobje v Grosupljem v javnosti.

4. člen – Vključitev v skupine, oblikovanje skupin, izključitev

Slušatelji, ki se prvič pridružijo Univerzi za tretje življenjsko obdobje v Grosupljem, se vpišejo osebno na sedežu Univerze, kjer prejmejo informacije o Univerzi, možnostih vključitve v študijske skupine, so deležni svetovanja in izpolnijo vpisni obrazec.

Slušatelji, ki so že vključeni v posamezne skupine, pa bi se želeli vključiti še v drugo skupino, so se dolžni vpisati na sedežu Univerze. Neposredno vključevanje v skupine, brez predhodnega vpisa na sedežu Univerze, ni mogoče.

Če je želja članov že oblikovane študijske skupine, da nadaljujejo z delom iz preteklega študijskega leta, v mesecu maju pri animatorju potrdijo svojo udeležbo v skupini za novo študijsko leto in se v oktobru kot člani ponovno včlanijo v Društvo, kar potrdijo s podpisom v Pristopni izjavi. Prav tako se v mesecu oktobru vpisujejo novi člani Univerze.

Število članov v posamezni skupini ni predpisano in je odvisno od vsebine dejavnosti, prostorskih možnosti, voditeljeve/mentorjeve presoje in strokovne presoje vodstva Univerze.

Če gre v skupini za razvoj spretnosti (jezikovne, izrazne, socialne ipd.) ali za izkustveno delo, je število članov omejeno. Število članov omeji mentor ali vodstvo Univerze.

V primeru, da slušatelji ne spoštujejo pravic in dolžnosti iz 3. člena tega pravilnika, jih je mogoče izključiti iz Univerze, kar podrobneje opredeljuje statut društva.

5. člen – Animator

Slušatelji skupine/študijskega krožka izberejo svojega predstavnika – animatorja skupine, ki:

• skrbi za povezavo med člani skupine, voditeljem/mentorjem skupine in vodstvom Univerze

• članom svoje skupine redno in obvezno prenese vsebino pisnih obvestil/sporočil, elektronskih novic in novic z domače spletne strani Društva za izobraževanje za tretje življenjsko obdobje, ki mu jih posreduje Društvo

• uredi obrazec Podatki o članih študijske skupine. Preverjen obrazec odda na sedež Univerze, ko se skupina dokončno izoblikuje, vendar najkasneje do konca decembra tekočega študijskega leta.

• izpolni obrazec Pristopna izjava članov študijske skupine in ga s podpisi članov skupine odda na sedež Univerze takoj, ko se skupina dokončno izoblikuje, vendar najkasneje do konca decembra tekočega študijskega leta

• je v stalnem stiku z mentorjem skupine in mu posreduje želje, predloge, pa tudi kritične pripombe članov skupine

• posreduje na sedež Univerze želje, predloge in kritične pripombe članov skupine

• je opora mentorju pri urejanju tekočih zadev v skupini (sporoči članom skupine morebitno odsotnost mentorja, spremembo v urniku, skupaj z mentorjem uvaja nove člane v skupino itd.)

• vodi evidence in plačila letne članarine članov svoje skupine

• ima nadzor nad stroški, ki nastanejo z delovanjem skupine in jih enakomerno razdeli med vse člane skupine

• redno obvešča sedež Univerze o spremembah v skupini, še posebej o prostih mestih v njej

• v sodelovanju z mentorjem in sedežem Univerze ureja urnik delovanja skupine

• v primeru predhodnega soglasja z najemodajalcem glede spremembe urnika delovanja skupine o tem takoj obvesti sedež Univerze

• ob koncu študijskega leta skupaj z mentorjem izpolni obrazec Poročilo ob zaključku študijskega leta in ga odda na sedež Univerze

• sporoči na sedež Univerze spremembo svojega naslova, telefonske številke ali e-naslova

• sporoči na sedež Univerze zamenjavo animatorja. V primeru, da pride v skupini do zamenjave animatorja, preda svojemu nasledniku (novemu animatorju) vsa gradiva (pravilnike, navodila, obrazce in druga gradiva za animatorje), ki jih je prejel na sedežu Univerze.

Animatorstvo je prostovoljno delo.
Brez animatorja študijska skupina na Univerzi za tretje življenjsko obdobje ne more delovati.

6. člen – Mentorji/voditelji skupin

Posamezne študijske dejavnosti vodijo zunanji strokovni sodelavci – mentorji/voditelji skupin.

Osnovna merila za izbiro in angažiranje mentorjev so naslednja:

• strokovna usposobljenost, ki jo izkažejo z dokazili o ustrezni formalni izobrazbi, življenjepisom in dokazili o objavljenih znanstvenih, umetniških in drugih delih
• vsebina in cilji izobraževalnega programa ter izvedbenih metod
• pozitiven odnos do starosti in starejših
• predhodne izkušnje z izobraževanjem odraslih ali starejših
• znanje s področja skupinske dinamike ter znanje s področja metodike in didaktike izobraževanja odraslih/starejših.
• vedoželjnost in pripravljenost mentorjev za pridobivanje novega znanja.

O izboru mentorjev/voditeljev skupin in izboru študijskih programov odloča Upravni odbor kot najvišji strokovni organ Društva.

7. člen – Trajanje študijskega leta in premori

Študijsko leto Univerze poteka od začetka oktobra do konca maja naslednjega koledarskega leta, skupaj 8 mesecev. Študijska srečanja potekajo enkrat do dvakrat na teden po dve ali tri pedagoške ure skupaj.

Študijski premori načeloma sovpadajo s počitnicami šolskih ustanov (razen tedna ob 1. novembru) in so: božično-novoletni teden, teden zimskih počitnic osnovnih in srednjih šol v ljubljanski regiji in teden prvomajskih praznikov.

Skupina se izjemoma lahko z mentorjem dogovori tudi drugače. Prav tako se lahko mentor, zaradi utemeljenih študijskih in zdravstvenih razlogov, dogovori s skupino za drugačno razporeditev premorov, če je to za skupino in najemodajalca sprejemljivo.

Animator že obstoječe študijske skupine sporoči v mesecu maju v obrazcu Poročilo ob zaključku študijskega leta:

• ali bo študijska skupina nadaljevala z delom v prihodnjem študijskem letu

• število prostih mest v skupini

• seznam slušateljev, ki ne bodo nadaljevali z delom v prihodnjem študijskem letu

• dogovorjeni datum začetka delovanja študijske skupine v novem študijskem letu

• v primeru, če skupina za naslednje študijsko leto izbere novega animatorja, navede njegove podatke.

Izpolnjen obrazec odda na sedež Univerze do 20. maja tekočega leta.

O začetku novega študijskega leta ne obveščamo vsakega slušatelja posebej. Uvodno obvestilo o začetku študijskega leta prejmeta v septembru zgolj mentor in animator skupine. Animator se na podlagi prejetega obvestila poveže z mentorjem in skupaj se dogovorita o začetku dela, o čemer nato animator obvesti člane svoje skupine ali se člani skupine obrnejo na animatorja.

8. člen – Članarina

Slušatelji člani Univerze za tretje življenjsko obdobje v Grosupljem poravnajo Društvu letno članarino, ki je namenjena izvajanju izključno nepridobitnih dejavnosti Društva. Društvo omogoča samo-organiziranje izobraževalnih skupin oziroma študijskih krožkov ter vseh drugih razvojnih dejavnosti, ki omogočajo doseganje javnega namena in poslanstva Društva.

Slušatelji Univerze za tretje življenjsko obdobje v Grosupljem poravnajo Društvu enkratno letno članarino, ki jo poravna slušatelj zgolj enkrat v tekočem študijskem letu, ne glede na število študijskih skupin, ki jih obiskuje.

Slušatelji, ki se včlanijo po 1. januarju v tekočem študijskem letu, poravnajo polovično letno članarino. Slušatelji, ki se vključijo v izobraževalne dejavnosti v zadnjih dveh mesecih študijskega leta (aprilu in maju), so oproščeni plačila letne članarine v tekočem študijskem letu.

Slušatelji, stari nad 80 let, so oproščeni plačila letne članarine in imajo status častnih slušateljev Univerze za tretje življenjsko obdobje v Grosupljem.

Slušatelji animatorji so lahko oproščeni plačila letne članarine, dokler so v vlogi animatorja.

Animator v imenu članov svoje študijske skupine nakaže letno članarino na račun društva najkasneje do 31. oktobra v tekočem letu. Animator članom svoje študijske skupine, ki pri njem poravnajo letno članarino, izda blagajniško potrdilo o vplačilu članarine.

Upravni odbor društva določi višino letne članarine in jo do 30. aprila v tekočem letu sporoči animatorjem za naslednje študijsko leto.

Upravni odbor društva lahko posameznega slušatelja v izjemnih primerih po lastni presoji oprosti plačila letne članarine, kadar bi plačilo članarine ogrozilo njegov socialni položaj in sicer na pisni predlog posameznika ali skupine ter ob predložitvi ustreznih dokazil. Upravni odbor določi potrebna dokazila, ki jih mora slušatelj predložiti in določi višino njegovih mesečnih prejemkov za oprostitev plačila letne članarine slušatelja.

Kadar so mentorji v vlogi slušatelja, imajo enake obveznosti in odgovornosti do društva ter svoje študijske skupine kot vsi drugi slušatelji.

9. člen – Dopolnilne programske in druge dejavnosti

Dopolnilne programske in druge dejavnosti slušateljev (študijski obiski in izleti, razstave, literarna srečanja ipd.) organizirajo slušatelji sami/ali skupaj z mentorjem v skladu z vsebino izobraževalnih programov in v skladu s temeljnimi načeli Univerze, tj. načeli samoorganizacije in prostovoljstva, v skladu s konceptom Univerze ter v skladu s pravili društva. Vodstvo Univerze jim pri tem lahko pomaga s strokovnimi nasveti in organizacijsko podporo.

Vodstvo Univerze ne prevzema odgovornosti za organizacijo in kakovost dopolnilnih programskih in drugih dejavnosti skupin, ki jih izvedejo zunanji izvajalci (npr. turistične agencije).

V primeru, da izvedbo dopolnilnih programskih in drugih dejavnosti prevzame drug izobraževalec (npr. kustos v muzeju), mentor ni upravičen do povračila plačila pedagoških ur in se tudi ni dolžan udeležiti teh izobraževalnih dejavnosti.

10. člen – Sprememba prostora, kjer deluje študijska skupina

V primeru, da si člani študijske skupine v soglasju s sedežem Univerze sami poiščejo prostor za izobraževalna srečanja, je animator o začetku delovanja skupine na novi lokaciji dolžan obvestiti sedež Univerze. Najemniška razmerja z novim najemodajalcem urejajo člani skupine v dogovoru z vodstvom Univerze.

11. člen – Obveščanje in seznanjanje slušateljev o vsebini tega pravilnika

Animator posreduje vsebino tega pravilnika članom svoje skupine. Če bi prišlo do težav ali nesporazumov v delovanju skupine, se animator in člani skupine pri reševanju teh težav naslonijo na ta pravilnik.

12. člen – Veljavnost pravilnika
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po njegovem sprejetju na Zboru članov društva.

Andreja Smolič
predsednica Društva

(Skupno 80 obiskov, današnjih obiskov 1)