Pridružite se vedoželjni in učeči digitalni skupnosti
na Univerzi za tretje življenjsko obdobje Ljubljana

SPLETNA UNIVERZA: cikel predavanj na UTŽO Ljubljana

Spoštovani,

v obdobju, ko odpadeta skupinsko učenje in druženje, vas vabimo, da se pridružite SPLETNI UNIVERZI. Tudi v tem obdobju naj nas povezujejo vedoželjnost, pridobivanje novih spoznanj in pripadnost učeči se skupnosti.

Mentorji in mentorice UTŽO Ljubljana so pripravili serije spletnih predavanj na različnih študijskih področjih. Posamezni cikel obsega 15 spletnih predavanj in bo potekal od začetka novembra 2020 do februarja 2021; posamezno predavanje enkrat na teden po dve pedagoški uri skupaj.

Pregled vsebin predavanj, predavateljev in terminov izvajanja predavanj v priponkah in na spletni povezavi: http://www.utzo.si/spletna-univerza

Udeleženci predavanja prispevajo mesečno 15.- €. Za vključitev so potrebne predhodne prijave, ki jih sprejema Urška Telban na e-naslovu: urska.telban@univerzatri.si. Za več informacij predhodno pokličite na UTŽO Ljubljana, tel. št.: 01 433 20 90.

Posamezni cikel predavanj bomo izvedli, če bo zanj prijavljenih najmanj 16 udeležencev.

Prijave sprejemamo najkasneje do srede, 28. oktobra. Vaš elektronski naslov bomo posredovali mentorju, za katerega spletna predavanja se boste prijavili. Pred začetkom predavanj se bo posamezni mentor povezal z vami preko elektronske pošte in vam podal podrobnejša tehnična navodila.

Vsa spletna predavanja se bodo začela v prvem tednu novembra.

Lepo vabljeni, pridružite se SPLETNI UNIVERZI: naj vam novo znanje bogati in lajša obdobje, ko so zaradi naše skupne varnosti prekinjena srečevanja v živo.

Lep pozdrav
Alijana Šantej

Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje,
združenje za izobraževanje in družbeno vključenost
Univerza za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani
The Third Age University of Ljubljana
Poljanska cesta 6, 1000 Ljubljana
Tel: 01 433 20 90
www.utzo.si

37 let Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje

Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, združenje za izobraževanje in družbeno vključenost

Spletna Univerza: seznam predavanj november 2020-februar 2021

 

Slovenske umetnice: Alma Karlin, Mila Kačič, Mira Mihelič
Mentorica: Kaja Rožman, umetnostna zgodovinarka, muzejska in galerijska sodelavka
Termin: ponedeljek, 10.00 do 11.30
Prvo spletno izobraževalno srečanje: ponedeljek, 2. november, ob 10. uri

Na predavanjih bomo spoznavali slovenske umetnice, ki so izstopale v okolju in času, v katerem so ustvarjale. S svojim neugnanim duhom so zaznamovale svoj čas in nas navdihujejo še danes.

Alma Karlin (1889-1950) šele v zadnjem času dobiva prepoznavo, kot si jo tudi zasluži. Svet je prepotovala čisto sama v času, ko je bilo to še nekaj izjemnega, ob tem pa ves čas pisala potopise, članke in pisma ter upala na pisateljsko slavo.

Mila Kačič (1912-2000) ni bila le slovenska gledališka in filmska igralka, temveč tudi odlična pesnica. Spoznali bomo njen umetniški opus in izvedeli več o njenem odnosu s kiparjem Jakobom Savinškom (1922-1961).

Pisateljica in prevajalka Mira Mihelič (1912-1985) je imela zanimivo življenje: rojena v Splitu je večino otroštva preživela v Trbovljah, sicer je bila Ljubljančanka. Je prejemnica številnih nagrad, omeniti pa je potrebno tudi njeno vlogo predsednice slovenskega centra PEN (med drugim se je v tej vlogi srečala z Arthurjem Millerjem in Louisom Adamičem). Dotaknili se bomo tudi opusa njenega moža, slikarja Franceta Miheliča (1907-1998).

 

Antična mitologija
Mentor: Miloš Klemen Mahorčič, prof. zgodovine
Termin: ponedeljek, 12.30 do 14.00 Prvo spletno izobraževalno srečanje: ponedeljek, 2. november, ob 12.30 uri

Antična mitologija ni nekaj, kar bi bilo od nas oddaljeno v času ali prostoru. Z njo se srečujemo dnevno, ko se sprehajamo mimo kulturnozgodovinskih spomenikov pa tudi trgovin, v katerih ne manjka blagovnih znamk v povezavi z antičnimi božanstvi in junaki. V vesolju je tudi vse polno večjih ali manjših planetov, ozvezdij in lun, ki nosijo imena iz antike. Kdo so torej bila božanstva, junakinje in junaki, katerih podobe so še vedno del našega življenja? Vse to in še mnogo drugih zanimivosti boste zvedeli na predavanjih, na katerih boste spoznavali tudi antične mite in legende, ki so največkrat upodobljeni v evropski umetnosti.

 

Trgi, stavbe in mostovi okoli nas
Mentorica: Meta Kutin, univ. dipl. ing. arh.
Termin: ponedeljek, 16.00 do 17.30 Prvo spletno izobraževalno srečanje: ponedeljek, 2. november, ob 16. uri

Sprehajamo se po naših mestih, za katere menimo, da jih dobro poznamo, dokler o njih ne začnemo razmišljati bolj osredotočeno. Arhitektura nas obdaja na vsakem koraku. Zakaj je ne bi spoznali od bliže in si z njenim opazovanjem popestrili vsakodnevne sprehode?
Na predavanjih bomo spoznavali posamezne teme s področja arhitekture. Vsaka tema bo temeljila na konkretnih prostorskih rešitvah, predvsem Ljubljane, pa tudi ostalih slovenskih in tujih mest. Teme bodo predstavljene tako, da bomo pridobili širše znanje o posamezni problematiki, ki vam bo v pomoč tudi kasneje, pri samostojnem raziskovanju grajenega prostora, v katerem živimo ali ga občasno obiskujemo.
Spoznajmo Ljubljano: trgi, ulice in stavbe v našem mestu; kako gledati in doživljati mestne prostore; sožitje starega mestnega tkiva z novimi prostorskimi posegi itd. Na primeru Ljubljane bomo spoznavali tudi zgodbe nekaterih stavb ali mestnih predelov.
Mostovi: razumeti zgradbo, simboliko in lepoto mostov; spoznati zgodbe nekaterih ljubljanskih mostov.
Svetloba v arhitekturi: svetloba je element, ki gradi naš prostor tako kot trdni arhitekturni elementi. Se zavedamo njene vloge v estetiki prostora in njene moči v našem vsakdanu?

 

Prazniki, praznovanja, šege in navade, verovanja (izbrana predavanja iz etnologije)
Mentorica: dr. Urša Valič, etnologinja in kulturna antropologinja, doktorica etnoloških znanosti Termin: torek, 11.00 do 12.30
Prvo spletno izobraževalno srečanje: torek, 3. november, ob 11. uri

Na predavanjih bomo spoznavali zanimivosti posameznih praznovanj, šeg in verovanj na Slovenskem v vseh letnih časih. Naučili se bomo razumeti praznike, praznovanja in verovanja v luči vsakdanjega življenja v preteklosti in sodobnosti, zlasti pa skušali razumeti praznike preko sodobnih družbenih pojavov, kot so globalizacija in komercializacija. Marsikdaj bomo pogledali tudi na tuje ter primerjali podobnosti in razlike med praznovanji in verovanji pri nas in drugod.

 

Kako so živeli nekoč
Mentor: dr. Boštjan Plut, univ. dipl. zgodovinar in filozof, doktor zgodovinskih znanosti
Termin: torek, 13.00 do 14.30
Prvo spletno izobraževalno srečanje: torek, 3. november, ob 13. uri

Kako je izgledalo vsakdanje življenje v preteklosti, je pogosto zapostavljeni del zgodovine. Na predavanjih si bomo ogledali, kako so nekoč živeli različni družbeni sloji, v kakšnih bivališčih, ali so imeli nogavice, kakšne lonce so uporabljali v kuhinji, kaj so jedli in pili, kako so se veselili ipd. Govorili bomo tudi o sanitarnih katastrofah, življenju z domačimi živalmi, o bolhah, garjah in ostalih radostih, s katerimi so se srečevali naši predniki. In še posebej aktualno v današnjih časih, kako so obolevali in kako so se zdravili. Predavanja bomo obogatili s slikovnim gradivom in ogledom kratkih filmčkov, da boste lahko kar iz svojega naslonjača ‘začutili’ zgodovino. Vsako predavanje bo zaokroženo vsebinsko poglavje.

 

Geografija Afrike in Avstralije
Mentor: Erik Logar, mag. geografije in zgodovine
Termin: torek, 16.00 do 17.30
Prvo spletno izobraževalno srečanje: torek, 3. november, ob 16. uri

Na predavanjih o Afriki in Avstraliji bomo spoznali osnovne fizično geografske in družbeno geografske značilnosti obeh celin, ki jih bomo nadgradili z izbranimi predavanji o aktualnih temah in problemih, ki ju zadevajo. Predavanja bodo obogatena s fotografijami, filmčki in drugimi avdio-vizualnimi vsebinami, ki nam bodo prinesle del utripa daljnih krajev tudi v naš dom. Predavatelj bo z veseljem svoja predavanja vsebinsko sooblikoval tudi v skladu z izraženimi interesi udeležencev predavanj.

 

Varno in kakovostno bivanje v svojem domu
Mentorica: Barbara Železnik Bizjak, univ. dipl. ing. arh.
Termin: sreda, 9.00 do 10.30
Prvo spletno izobraževalno srečanje: sreda, 4. november, ob 9. uri

Predavanja bodo obravnavala aktualno vprašanje staranja v domačem bivalnem okolju in prilagajanje doma (stanovanja, hiše) svojim željam, potrebam in zmožnostim za varno in prijetno staranje v domačem okolju.
Teme:

Kaj pomeni pojem »staranje doma«, kakšne težave lahko zaznamo v stanovanju in kako se pokažejo? Kdaj je čas za spremembe v hiši ali stanovanju, naj bodo to male ali velike; se odločiti za delno ali celovito prenovo ali selitev v primernejše stanovanje? Nas je prenove ali preureditve strah? Kako čim lažje skozi prenovo, kaj moramo ob tem vedeti? Kdaj in v kakšni meri prenova ogrevalnega sistema, miti in resnice, izbira dopolnilnega ogrevanja. Skrb za varno uporabo stanovanja – varnost pred padci, poškodbami, primerna uporabnost stanovanja, merila za opredelitev kakovosti bivanja. Posamezni deli hiše ali stanovanja: pomanjkljivosti in primerne rešitve, vse od vhoda, predsobe, stopnic, kopalnice, kuhinje, spalnice, dnevnega in ostalih prostorov.

Kakšna naj bo preureditev ali prilagoditev stanovanja za razne oblike oviranosti, tudi za osebe z demenco? Izboljšajmo osvetlitev prostorov za primernejšo uporabnost in prijetno bivanje. Kakšen je vpliv barv na naše bivanje in počutje, kakšne materiale izberemo? Na koncu pa še pogled na različne oblike bivanja, kaj si želimo v prihodnje: bivanje doma, razne oblike sobivanja. Kakšne so sobe v domovih za starejše – povzetki študije.

 

Naravno vrtnarjenje: zelenjavni vrt
Mentorica: Barbara Podlogar, univ. dipl. ing. agronomije
Termin: sreda, 15.00 do 16.30
Prvo spletno izobraževalno srečanje: sreda, 4. november, ob 15. uri

V sklopu predavanj bomo spoznavali značilnosti naravnega vrtnarjenja. Pogovarjali se bomo, kako pripraviti gredice brez prekopavanja, kdaj in s čim gnojiti, zakaj je potrebno kolobariti, kdaj zalivati in kako pravilno uporabiti zastirko. Govorili bomo o semenih in kako jih lahko sami pridelamo. Naučili se bomo pridelati svoje zelenjavne sadike.

Tematski sklopi: Značilnosti in metode vrtnarjenja, Načrtovanje zelenjavnega vrta, Priprava gredic, Tla in talni organizmi, Obdelava tal v vrtu, Gnojenje v naravnem vrtu, Zalivanje vrta, Kolobar in mešani posevki, Pomen zastirke na vrtu, Pridelajmo sadike zelenjave, Semena, Delo na vrtu po mesecih.

 

Vrhunci slovenske likovne umetnosti
Mentorica: doc. dr. Rajka Bračun Sova, univ. dipl. um. zgod.
Termin: četrtek, 10.00 do 11.30
Prvo spletno izobraževalno srečanje: četrtek, 5. november, ob 10. uri

Ali je za ogled vrhunskih umetnin res treba čez mejo? Ali pa je morda kultura, ki je botrovala nastanku slovitih evropskih umetnin, tudi del naših ustvarjalnih vrhuncev?
Na slovenskem ozemlju, križišču gospodarskih in političnih poti, so skozi stoletja nastajale zelo zanimive in celo vrhunske umetnine, ki so danes del naše narodne identitete. Situla iz Vač, srednjeveška mesta z gotskimi spomeniki, sloviti Mrtvaški ples iz Istre, slikoviti barok, pretanjeni portreti Ivane Kobilce, slike naših impresionistov, dela bratov Kralj, projekti Jožeta Plečnika in drugih arhitektov, ki so po prvi svetovni vojni Ljubljani in drugim slovenskim krajem vdihnili novo samozavest … To je le nekaj poudarkov, skozi katere nam bodo spregovorili in nas razveseljevali vrhunci slovenske likovne umetnosti.

 

Velike mojstrovine v likovni umetnosti
Mentor: Donovan Pavlinec, prof. umetnostne zgodovine
Termin: četrtek, 12.30 do 14.00
Prvo spletno izobraževalno srečanje: četrtek, 5. november, ob 12.30 uri

Velike slavne umetnine vsi poznamo, a zanje pri pregledih umetnosti vedno zmanjka časa za natančno analizo. Tem slavnim likovnim delom se bomo natančneje posvetili v ciklu predavanj. Raziskali bomo skrivnostni nasmešek Mona Lise in se vprašali, zakaj je ta slika tako slavna. Kdo komu kaj predaja na slavni Velazquezovi Predaji Brede? Kdo sta Zakonca Arnolfini na Van Eyckovi enigmatično delujoči umetnini? Je Botticelli ustvaril lepotni ideal s svojo sliko Rojstvo Venere? Kaj se dogaja na Boschevem triptihu Vrt naslad? Je Tizianova Urbinska Venera prva prava erotična slika? Kdo so stražarji na Rembrandtovi Nočni straži? Takšna vprašanja si bomo zastavljali ob najslavnejših delih zgodovine umetnosti in iskali odgovore nanje skozi spoznavanje velikih mojstrovin v likovni umetnosti.

 

Glasbeno popotovanje z Debussyjem, Beethovnom, Tartinijem in Mendelssohnom
Mentorica: Veronika Brvar, muzikologinja, predsednica Glasbene matice Ljubljana
Termin: petek, 9.30 do 11.00
Prvo spletno izobraževalno srečanje: petek, 6. november, ob 9.30 uri

Predavanja nam bodo približala portrete štirih skladateljev ter njihove izbrane mojstrovine klasične glasbe. Francoski skladatelj Claude Debussy je zapisan v glasbeno zgodovino kot predstavnik glasbenega impresionizma. Ali ta trditev drži in zakaj se sam skladatelj s tem nikakor ni mogel strinjati? Kar dve srečanji bosta odkrivali Debussyjevo delo in posebej izpostavili skladbi, ki sta stalnici naših koncertnih programov – Preludij k favnovemu popoldnevu in simfonične skice z naslovom Morje.
V letošnjem letu se spominjamo obletnic številnih skladateljev, med njimi pa najbolj prevladujejo praznovanja v čast Ludwigu van Beethovnu. Posvetili se bomo predvsem Beethovnovi klavirski glasbi, od solističnih del, komornih pa vse do koncertov.
Na letošnjih poletnih koncertih smo se spominjali tudi obletnice Giuseppeja Tartinija, baročnega skladatelja, ki se je rodil v Piranu. Na predavanjih bomo posvetili pozornost izjemno zahtevni violinski Sonati, imenovani Vražji trilček, in poskušali prodreti v skrivnost Tartinijeve obravnave violine.
Med priljubljenimi skladatelji koncertnih programov je Felix Mendelssohn. Portret skladatelja odkriva njegove povezave z misleci tedanjega obdobja ter veliko ljubezen do tedaj starih in pozabljenih mojstrov. Prav Mendelssohnovemu odkritju se namreč lahko zahvalimo za »renesanso« Bachove glasbe.
Prepoznavanje smeri in slogov glasbene zgodovine bo potekalo v tesni povezavi s prazniki in letnim časom. Program bo tako izpostavil glasbo za posebna praznična doživetja, kot sta Dan zavetnice glasbe in Božično-novoletni program ter podčrtal portretiranje narave različnih okolij in letnih časov v umetniških delih.
Na eni izmed »virtualnih« poti pa bomo skupaj spoznavali slovensko glasbeno dediščino in zgodovino najstarejšega slovenskega glasbenega društva Glasbene matice Ljubljana. Vabljeni na naše skupno glasbeno popotovanje!

 

Življenja pomembnih, zanimivih in izstopajočih zgodovinskih osebnosti
Mentor: dr. Boštjan Plut, univ. dipl. zgodovinar in filozof, doktor zgodovinskih znanosti
Termin: petek, 10.00 do 11.30
Prvo spletno izobraževalno srečanje: petek, 6. november, ob 10. uri

Na predavanjih bomo spoznavali osebe, ki so se zapisale v zgodovino zaradi najrazličnejših razlogov … od antičnih lažnih prerokov do vladarja, podobnega Trumpu, … pa ženske, ki so znale spremeniti tok zgodovine s svojim zapeljevanjem ipd. Med svetovno znanimi osebnostmi bomo spoznali tudi katero iz domačih logov. Predhodno poznavanje zgodovine za udeležbo na predavanjih ni potrebno.

(Skupno 28 obiskov, današnjih obiskov 1)