Študijsko leto 2017/2018 je končano. Slušatelji digitalne fotografije smo ga zaključili z že tradicionalno razstavo, ki si jo vsi, ki jih tovrstna dejavnost  zanima, lahko ogledajo v dvorani Mestne knjižnice Grosuplje. Razstava bo na ogled celo poletje. Na njej skušamo   prikazati  znanje, ki smo ga pridobili tekom študijskega leta.

Nismo se učili samo tehnike fotografiranja, potrebno pozornost smo namenjali tudi iskanju, prepoznavi  in izbiri všečnih motivov. V nadaljevanju pa tudi obdelavi in dodelavi posnetih fotografij.

Zaradi lažjega dela smo se razdelili v dve skupini ter se sestajali dvakrat mesečno po dve šolski uri. Nekajkrat pa smo imeli tudi skupna srečanja. Tudi na terenskih vajah sta sodelovali skupaj obe skupini.

Svoje fotografsko znanje so slušatelji pridobivali tako v teoretični kot tudi praktični obliki. Teoretično znanje so pridobivali s poslušanjem predavanj svojega mentorja v učilnici, ki nam jo je v tem študijskem letu nudil Dom starejših občanov Grosuplje. Pogoji dela v teh prostorih so bili skorajda idealni, za kar se vodstvu doma še posebej zahvaljujemo.

Praktično znanje pa so pridobivali s  t.i. domačimi nalogami, ki smo jih vsakič skupaj analizirali ter se tako učili tudi na svojih in na napakah drugih. Trikrat pa smo odšli tudi na skupne terenske vaje. Odpravili smo se v naravo, kjer  smo imeli obilo možnosti za iskanje različnih motivov ter sprotno reševanje morebitnih težav. Pri tem je bila seveda dobrodošla prisotnost mentorja. Prav pa je prišla tudi medsebojna  izmenjava mnenj in izkušenj.

Ker je bilo eno od obravnavanih področij tudi fotografiranje živali, smo se podali tudi na »mini safari«. Na koncu vasi Rožnik je v idiličnem okolju mini ranč  z nekoliko drugačnimi živalmi. Lastnik nam je omogočil, da smo se sprehodili znotraj ograde ter naredili nekaj zanimivih posnetkov. Nekatere si lahko ogledamo tudi na razstavi. Na razstavi pa niso samo posnetki, narejeni na  skupnih  terenskih vajah,  lahko si ogledamo tudi fotografije, ki so jih slušatelji naredili samostojno s pomočjo na predavanjih pridobljenega znanja.

Dobra oz. všečna je tista fotografija, ki ima svojo pripoved. V dokaz, da zato ni nujno potrebna množica barv, smo  letos za razstavo izbrali  tudi nekaj črno-belih fotografij. Le-te  s svojimi 256 sivimi odtenki pa tudi s samo belo in črno barvo  prav tako zgovorno pripovedujejo svojo zgodbo.

Dokazali smo tudi, da se da v samo 36. šolskih urah naučiti marsikaj. Na zadnjem srečanju po otvoritvi razstave smo si obljubili, da se v prihodnjem študijskem letu spet srečamo ter obnovimo in nadgradimo pridobljeno znanje. Medse pa vabimo tudi vse, ki jih zanima fotografija in želijo vstopiti v čarobni svet »risanja s svetlobo«

Franci Zorko – mentor

 

(Skupno 9 obiskov, današnjih obiskov 1)