IMG_8729.2016 212110.bmpDvorana Mestne knjižnice Grosuplje, 28. maj 2015, ob 18. uri.

Zaključno slovesnost 11. akademskega leta UTŽO Grosuplje smo letos organizirali kar doma, v Grosupljem, v knjižnici, ki je, kakor je povedala predsednica društva Andreja Smolič, naš drugi dom.IMG_8719.2016 212147.bmp

Mešani pevski zbor U3 Grosuplje je pod vodstvom zborovodkinje Gabrijele Cedilnik in ob sodelovanju korepetitorja Primoža Cedilnika zapel dve pesmi: beneško ljudsko Oj, božime in Schumannovo Lipo. V januarju 2013 se je prvič zbralo nekaj čez 10 pevcev, potem pa smo se počasi začeli zbirati, zdaj nas sodeluje trideset.

Predsednica naše univerze Andreja Smolič je predstavila 11. leto dela društva. Kar nekaj lepih uspehov se je nabralo. Zanimiva so bila letošnja vabljena predavanja dr. Petra Fistra o zgodovini arhitekture. Društvo je gostilo regijsko posvetovanje društev in tudi naši predstavniki so se redno udeleževali sestankov in izobraževanj in nabrano znanje prenašali v domače društvo. Vsako jutro po metodi dr. Nikolaja Grišina Tisoč gibov na dan telovadita na prostem dve skupini naših članov. Občina je povabila predstavnike društva, da s svojimi idejami pomagajo graditi starostnikom prijazno mesto. UTŽO nima svojih prostorov, predavanja so v šolah, knjižnici, v prostorih ZKD in tudi najetih prostorih, zato se vodstvo trudi sproti urejati prostorsko problematiko.

Že nekaj let deluje pri UTŽO recitacijski krožek, ki sodeluje z grosupeljskima glasbenikoma Mojco in Martinom Sikur v večerih Barve glasbe in besede. Letos, v drugi sezoni teh večerov, smo imeli pet odmevnih koncertov, obogatenih z izbranimi besedili, ki so jih brali: Katja Bricelj, Rozi Fortuna, Kristina Oblak, Martin Oblak, Ivo Puhar, Marija Samec in Franci Zorko.

Lepo se je sprehoditi po spletni strani naše univerze in spremljati delo številnih skupin. Vedno več je zanimivih prispevkov, opremljenih z lepimi fotografijami. Urednika spletne strani sta Vida Curk in Ivo Puhar. Oba tudi pišeta in prispevata fotografije, zato se jima je predsednica posebej zahvalila. Za redno obveščanje, kaj se dogaja v študijskih skupinah, lahko izpostavimo pohodniško, literarno, likovno ter fotografsko skupino. Pozivamo še druge, da objavljajo prispevke o svojem delu na naši zelo obiskani spletni strani.

Maj je mesec ekskurzij. Angleška skupina Katje Bricelj je odšla po stopinjah Ernsta Hemingwayja in njegovega romana Zbogom, orožje v Gorico in okolico, torej v kraje, kjer naj bi se med prvo svetovno vojno mudil ameriški pisatelj. Srečanje z domačinom nam je odprlo širši vpogled v težka vojna leta.

Skupina za književnost si je zadala nalogo, da bo z zaključnimi ekskurzijami obiskala Slovence, ki živijo zunaj naših meja. Bili so že na Hrvaškem Čabranskem, v Trstu in Dolini pri Trstu ter v Terskih dolinah v Italiji, v Avstriji so se seznanili s Celovcem in okolico, Potrno in štajerskimi zamejskimi Slovenci, bili so tudi na Madžarskem v Porabju. Letos je arhitekt dr. Peter Fister popeljal avtobus UTŽO-jevcev po poti koroških protiturških taborov. Izkušnje in znanje, nabrano na takih ekskurzijah, je dragoceno in nam pomaga razumevati zamejsko problematiko in nam širi obzorje.

Poseben projekt Bralnega kluba Beremo ob kmečki peči je medgeneracijsko branje. Sodelujemo z učenci osnovnih šol, preberemo skupaj izbrane knjige in se na skupnih srečanjih pogovarjamo o njihovi vsebini. V petek, 29. maja 2015, smo imeli tako srečanje z učenci sedmega razreda OŠ Louisa Adamiča.

Odprli smo slikarsko razstavo obeh likovnih skupin našega društva. Z mentoricami: akademsko slikarko Uršo Meke, Alenko Čož in akademsko kiparko Anamarijo Šmajdek so razstavile svoje izdelke z naslovom Izziv figure v času. Mentorica Anamarija Šmajdek je povedala, da so se letos ukvarjali s človeškim telesom, ga proučevali, postavljali v različne položaje, ga različno osvetlili, razstavljali in zopet sestavljali, ga opazovali skozi mrežo črt. Nastale so zanimive slike in inštalacije, ki si jih lahko čez poletje ogledate na 1., 3. in 5. etaži knjižnice.

Fotografska skupina pod mentorstvom Marjana Trobca je postavila razstavo fotografij z naslovom Risanje s svetlobo. Ogledate si jo lahko v dvorani Mestne knjižnice Grosuplje.

Vodstvo UTŽO se je zahvalilo animatorjem in mentorjem krožkov s knjigo Louisa Adamiča Stari cerkovnik, ki sta jo izdala JSKD, izpostava Ivančna Gorica, in ZKD Grosuplje. To je edino Adamičevo pravo literarno delo, napisano v slovenščini. Objavljeno je bilo leta 1916 v ameriškem slovenskem časopisu Glas naroda. V črtici se pisatelj spominja starega cerkovnika z Gatine, ki je bil posebnež, a je z mladim gimnazijcem navezal pristen stik. »Le pojdi, le pojdi,« pospremi stari mož odhod mladeniča v ljubljanske šole, »ne bo ti škodovalo. Boga zahvali, da moreš iti! Boš gospod, pa ti ne bo treba garati kot nam drugim. Boš videl, da bo prav zate!« Ko se je za počitnice vrnil domov, je zvedel, da je stari cerkovnik umrl. Hudo mu je bilo. Črtico je pisal v Ameriki, z nostalgijo po domačem kraju in ljudeh, ob katerih se je počutil varnega, kar je prva leta kot najstnik pogrešal v svoji novi domovini.

Naše zaključno srečanje so literarno obarvale pesmi Janeza Medveška, ki ga poznamo po fotografskih potopisih po Sloveniji. Nekaj sta jih prebrala Rozi Fortuna in Franci Zorko, člana recitacijskega krožka. Naš prijatelj glasbenik Rok Weber nam je na klavir igral večno zelene melodije še dolgo po koncu uradnega dela prireditve.

Delovno akademsko leto je za nami. Čakajo nas zaslužene počitnice. V jeseni pa smo spet vabljeni v šolske klopi UTŽO in povabite tudi svoje prijatelje, da se nam pridružijo. Vsakega bomo veseli, ponudba UTŽO pa je tudi dovolj pestra, da lahko vsak najde nekaj zanimivega zase.

Prispevek pripravila: Marija Samec

Fotografije: Drago Andročec

(Skupno 1 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: