V dvorani Mestne knjižnice Grosuplje smo v petek, 1. 6. 2018, zaključili 14. akademsko leto Univerze za tretje življenjsko obdobje Grosuplje. Prireditev sta povezovala Ivo Puhar in Marija Samec.
Za lep uvod je poskrbel MePZ U3, ki deluje v okviru univerze 5 let in ves čas ga vodita dirigentka Gabrijela Cedilnik in korepetitor Primož Cedilnik. Zbor nastopa na vseh prireditvah univerze, postaja vse boljši in širi repertoar. Zapel je dve pesmi: Ljubezen do domovine in Vesela tovar’šija, za katero je novo besedilo o prijateljstvu napisala Gabrijela Cedilnik.

V maju smo na pobudo in po scenariju dirigentke Gabrijele Cedilnik organizirali odmevno pevsko-scensko prireditev Sva pevala, sva vriskala z gosti: Ženskim pevskim zborom Harmonija iz Ivančne Gorice, pevci solisti, instrumentalisti in recitatorji. Že čez dva dni smo skupaj nastopili v Ivančni Gorici na Gradišču, konec junija pa bomo z istim programom še v Dolenjskih Toplicah.

Vsako leto ob zaključku akademskega leta vodja univerze Andreja Smolič analizira delo mentorjev in animatorjev. Še eno uspešno leto je minilo, ne minejo pa težave z iskanjem prostorov za študijske skupine. Učilnice so raztresene po vsem Grosupljem in tudi v Šmarju – Sapu. Izpostavila je prostovoljce, ki pomagajo premagovati težave s slovenskim jezikom in z učno snovjo na OŠ Brinje. Nekatere skupine sam pouk nadgrajujejo z ekskurzijami. Angleška skupina bo šla letos v Radovljico, skupina za književnost pa na Vrhniko po Cankarjevi poti. Koncerte Barve glasbe in besede obogatijo člani recitacijskega krožka. Občina je povabila vodstvo univerze, da sodeluje pri uresničitvi certifikata »starejšim prijazna občina«. Naša stalna želja pa je, da bi uspeli pridobiti pisarno, v kateri bi bil sedež univerze in arhiv.


Letos je UTŽO sodelovala pri izdaji knjižice pravljic Katje Bricelj z ilustracijami učenke OŠ Šmarje – Sap Klare Maver. Katja Bricelj je opozorila, da je potrebno pomagati tudi nadarjenim otrokom, da pokažejo vse svoje talente. Knjižico so za dar dobili vsi animatorji.
Naša univerza vodi projekt, ki je edinstven v Sloveniji. Dora Adamič, Tone Pelko, Milojka Stanič, Marija Žorž in dr. Mirjan Žorž so prostovoljci, ki darujejo svoj prosti čas in znanje učencem na OŠ Brinje, ki to potrebujejo. Vsi so poudarili, da ti učenci potrebujejo tudi občutek, da so sprejeti, potem jim gre lažje tudi učenje.

Univerza je izobraževalna ustanova, njena naloga je tudi, da seznanja svoje člane z zgodovino kraja in ljudi, ki so se tu rodili, ustvarjali in se zapisali v Slovenski biografski leksikon, v domačih krajih pa o njih bolj malo vemo in redko govorimo. Letos mineva 80 let od odkritja mamutovega okostja v Nevljah pri Kamniku, kjer je pomembno vlogo odigral Grosupeljčan dr. Fran Kos.
Letošnje leto je posvečeno tudi našemu rojaku Louisu Adamiču. Ob 120-letnici smrti so v NUK-u odprli zanimivo razstavo, ki bo v jeseni na ogled tudi v naši knjižnici. Louis Adamič se spet vrača v našo zavest kot eden najbolj znanih slovenskih pisateljev v svetu. Pred dvema letoma je o Louisu Adamiču v knjižnični Domoznanski zbirki izšla knjiga Jakoba Müllerja Novi svet, lani pa so animatorji prejeli knjižico Stari cerkovnik, ki govori o Adamičevih spominih na starega cerkovnika gatinske cerkve.
Okroglo obletnico letos slavi tudi najbolj znan grosupeljski odvetnik dr. Peter Čeferin, avtor strokovnih in znanstvenih monografij ter člankov in 5 knjig kratkih zgodb, ki mu jih je napisalo odvetniško življenje. Poslušali smo dve šaljivi zgodbi iz knjige Moje odvetniško življenje.


S šopkom cvetja smo se zahvalili posameznikom za predano delo in pomoč pri delovanju naše univerze na različnih področjih:
– KATJI BRICELJ, ker nas razveseljuje z lepimi nagovori ob koncertih Barve glasbe in besede in pripravlja recitatorje na nastope;
– GABRIJELI CEDILNIK, ker z veliko mero potrpežljivosti in srčnosti vodi naš zbor U3, piše zahtevne, a vesele scenarije za nastope zbora in tudi pesmi piše;
– ROŽI KEK, ker nas gostoljubno sprejme v knjižnici, kadar so drugje vrata zaprta, pa naj gre za študijske skupine ali za vaje pevskega zbora;
– MARIJI SAMEC, ker pripravlja vezna besedila in vodi naše prireditve, vodi recitacijsko skupino, izbira poezijo in prozo za nastope na koncertih Barve glasbe in besede;
– MAJDI SENČAR, ker nas vedno znova razveseljuje s svojimi kratkimi pripovedmi.

Izpostavili smo še delo dveh mentorjev športnih aktivnosti, ki skrbita za naše telesno zdravje.
– ZINKA VIDMAR vodi telovadbo in nordijsko hojo. To dela strokovno in predano že vrsto let. Vsak ponedeljek dopoldne svojo skupino najprej pošteno razgiba in nato po nordijsko usmerjajo korake po Brezjanskem polju. Ob torkih pa se slišijo njeni vadbeni napotki v dvorani Družbenega doma.
– TONE RAJH je mentor Šole zdravja. Vsako jutro, razen nedelj in praznikov, pri Domu starejših občanov vodi telovadbo Tisoč gibov po ruskem zdravniku Grišinu. Pripravlja in vodi pa tudi pohode na našim sposobnostim primerne hribe. Vsako pot najprej sam prehodi in preveri, če je varna, potem šele po njej popelje svojo skupino.

Animatorji so pri delu študijskih krožkov nepogrešljivi. Njihovo delo je natančno, dosledno in odgovorno, zahteva dobro sodelovanje z vodstvom univerze, mentorjem in slušatelji. Animatorji so: DORA ADAMIČ, MARIJA BIZOVIČAR, VIDA CURK, ROZI FORTUNA, VERA GAČNIK, MARINKA GOŠNIK, MATEJKA JAVORNIK, SONJA MEH, DRAGA KOŠAK, MINKA KOVAČIČ, NADA MALUS, JAKOB MÜLLER, ERIKA NOVAK, KRISTINA OBLAK, MARTA OVEN, ELIZABETA SIMONIČ, MILOJKA STANIČ, NUŠA TRČEK, IVA VALANT, MARIJA ZAJC, ŠTEFKA ZAJEC.
S pravljično knjižico smo se zahvalili še: korepetitorju MePZ U3 PRIMOŽU CEDILNIKU, solistoma MePZ U3 tenoristu TONETU ZALARJU in basistu TINETU ZIBELNIKU, avtorju grosupeljske himne EDVARDU ADAMIČU in recitatorjem: ROZI FORTUNA, KRISTINI OBLAK, MARTINU OBLAKU, IVU PUHARJU, MARIJI SAMEC IN FRANCIJU ZORKU.

Recitatorji naše univerze pridno delajo in tudi zaključno prireditev so pomagali izpeljati z vodenjem, branjem in recitiranjem. Katja Bricelj, Rozi Fortuna, Kristina Oblak, Martin Oblak, Ivo Puhar, Marija Samec in Franci Zorko so nastopili na petih koncertih Barve glasbe in besede. Posebej uspešen je bil koncert Beseda besed – mama. Z njim so nastopili tudi v Zdravniški zbornici Slovenije v Ljubljani. Obeta se še poletni koncert na prostem pred knjižnico, 5. julija. Koncert, ki bo posvečen plesni glasbi. Prav posebej je za ta večer in za glasbenike violončelista Martina Sikurja napisal skladbo naš prijatelj profesor Edvard Adamič.

Likovnimi ustvarjalci so postavili razstavo z naslovom AVTOPORTRET v prvem nadstropju Mestne knjižnice Grosuplje, fotografi z mentorjem Francijem Zorkom pa so razstavili svoje najboljše posnetke na temo ŽIVA IN NEŽIVA NARAVA v dvorani Mestne knjižnice Grosuplje. Mentor Franci Zorko je poročal o njihovem delu.
Ob koncu 14. študijskega leta naše univerze smo se spomnili še naše rektorice Andreje Smolič in njene pomočnice Dore Adamič. Obe se trudita, da univerza kot društvo dobro deluje in da radi prihajamo na srečanja.
Preden pa smo se razšli, nam je MePZ U3 zapel še Grosupeljsko himno, ki jo je napisal profesor Edvard Adamič. Ob spremljavi harmonike, ki jo je igral Primož Cedilnik, sta pela solista basist Tine Zibelnik in tenorist Tone Zalar.
Lepe počitnice vam želimo in na ponovno snidenje v jeseni.
Zapisala Marija Samec

Fotografirala Janez Puš in Ivo Puhar

(Skupno 6 obiskov, današnjih obiskov 1)