Mestna knjižnica Grosuplje v sodelovanju z Univerzo za tretje življenjsko obdobje že tretje leto uspešno vodi pogovore o prebranih knjigah. Bralna značka spodbuja bralno kulturo pri odraslih. S seznama kakovostne, a ne pretežke literature lahko udeleženke izbirajo književna dela, svoje vtise pa napišejo na liste ali pa svoja mnenja povedo na srečanjih. Vsak mesec se dobimo v Koščakovi sobi ob kmečki peči in se pogovarjamo o prebranem.

Letošnje leto smo brali: slovenske drame, poezijo v prozi, slovenske zgodovinske romane, kriminalke, znanstveno fantastiko, kmečko povest, dela, ki so jih ženske napisale o ženskah. Nekatere teme so se bralkam bolj priljubile, druge manj. Vsak mesec jih čaka na posebnih policah izbor knjig na dogovorjeno temo in lahko same izbirajo avtorja in delo. Naredile smo si dva posebna večera. Pesmi v prozi Turgenjeva smo ob svečah in ruski glasbi brale v slovenščini, hrvaščini in ruščini. Dramatika ni bila vsem všeč, čeprav smo izbirale pretežno komedije, pa smo izbrale kratek dramski prizor, si razdelile vloge in ga odigrale kot  bralno vajo. Marsikatero literarno delo je odprlo pogovore na temo, v katerih smo sodelovale vse, tudi tiste, ki knjige niso prebrale. Udeležile smo se literarnega večera naše članice Majde Senčar v Kulturnem domu Grosuplje in organizirale smo pogovor z Olgo Pego Kunstelj, avtorico knjige Rejenka, o rejništvu v naši okolici. Povabili smo še rejnico Darko Rački, upokojeno socialno delavko Mojco Kotar, pogovor pa je vodila Kristina Oblak.
Letos je 14 bralk sodelovalo pri bralni znački in upamo, da nas bo vsako leto več. Vse ‘značkarice’ so prejele iz rok direktorice Mestne knjižnice Grosuplje Rože Kek knjigo v spomin na prijetne urice ob kmečki peči, vsem je čestitala tudi vodja UTŽO Grosuplje Andreja Smolič.
Slavnostni prizvok zaključku bralne značke pa je dal nastop dramskega igralca Anatola Šterna, ki je nastopil z monologom Matjaža Kmecla Levstikovo zmerjanje narodnih veljakov.

 Marija Samec

(Skupno 10 obiskov, današnjih obiskov 1)