Sobota, 28. maja 2011, v cerkvi sv. Ane v Višnji Gori,

Zaključek sedmega »akademskega« leta je Univerza za tretje življenjsko obdobje Grosuplje priredila v cerkvi sv. Ane v Višnji Gori. Več vzrokov je govorilo v prid tega kraja. V teh dneh so proslavljali podsmreškega barona in čebelarja Emila Ravenegga Rothschütza (1836–1909), ki je razširjal kranjsko čebelo po svetu. V mestu so slikarke, ki jih v okviru UTŽO vodi profesorica Sandi Zalar, organizirale slikarsko kolonijo in razstavile svoja dela v mestni hiši, pa še prijazni gostitelji so pobudo UTŽO lepo sprejeli.

Cerkev je bila skoraj premajhna za vse, ki so s prisotnostjo na tej zaključni prireditvi hoteli pokazati pripadnost »svoji univerzi«.

Najprej je zapela ženska vokalna skupina Brinke, KD Šentjurski oktet, ki jih vodi dirigentka Tina Vahčič.

Zbrane je pozdravila predsednica UTŽO Grosuplje, ga. Andreja Smolič, naša »rektorica« v tistem žlahtnem pomenu besede. Povedala je, da je UTŽO Grosuplje ena izmed 47 univerz, ki delujejo v Sloveniji. Pod svoje okrilje sprejema vse, ki hočejo preživljati svoje tretje življenjsko obdobje aktivno in kakovostno. V različnih programih je vključeno skoraj 400 slušateljev. S prostovoljstvom in javnim delovanjem vzpostavljajo vezi med generacijami, zato pogosto sodelujejo z vrtci, osnovnimi šolami in domom starejših občanov. Prizadevajo si za opaznejšo uveljavitev starejših v družbi.

Srečanja se je udeležil tudi župan Občine Grosuplje dr. Peter Verlič. Vesel je, ker so ljudje v tretjem življenjskem obdobju tako delovni in polni energije. Ko bo sam prišel do te stopnje, se bo učil jezikov, za kar do sedaj ni imel časa, je dejal.

Za nagovor smo poprosili tudi gostitelja gospoda Pavla Groznika. Predstavil nam je Višnjo Goro in predvsem cerkev sv. Ane, ki je zanimiv kulturni spomenik. Slika sv. Janeza Evangelista z levega stranskega oltarja, ki je nastala med letoma 1760 in 1770, je na razstavi v Ljubljani. Naslikal jo je okoli 1712. leta rojeni slikar Franc Anton Nirenberger, ki je živel in umrl v Višnji Gori.

Brinke so prepevale in pripovedovale o svojem delu. Gospa Metka Krejan, hčerka Mihaele Zajc Jarc, Višnjanke, ki je pisala pesmi in prozo, zbirala ljudske pripovedi in se v svojih člankih v časopisih odzivala tudi na vsakdanje dogodke svojega kraja, je recitirala pesem svoje mame o Višnji Gori. Napovedala je tudi izid njenih izbranih del v domoznanski zbirki, ki ima sedež v Mestni knjižnici Grosuplje.

Preselili smo se še v mestno hišo, kjer nas je pozdravil predsednik KS gospod Luka Šeme. Na razstavo o čebelarstvu nas je povabil čebelar in lastnik razstavljenih predmetov gospod Anton Koželj iz Šmarja – Sapa. Ogledali smo si tudi razstavo slik UTŽO s prizori iz Višnje Gore, ki jo je odprla njihova mentorica Sandi Zalar. Tudi tu so kulturni program popestrile Brinke, Jan Pirnat je prebral nekaj pesmi Nikite Severja, gospa Majda Senčar je prebrala šaljivo pripoved iz svojega bogatega življenja.

Deževen dan ni mogel pokvariti razpoloženja, preprečil pa je dejavnosti na prostem v prelepem mestu Višnji Gori.

Marija Samec

 

(Skupno 8 obiskov, današnjih obiskov 1)